onet.pl PATRONAT
Opis wyprawy
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Wyprawy dla zuchwałych

Powr�t
Wyprawa do dżungli dla początkujących
Wyprawa

Dziewicza puszcza. Obozowiska w dzungli, papugi, wilgoć, półmrok i upał. Każda wyprawa jest inna i ma nieprzewidywalny program, bo nigdy nie wiadomo kiedy na naszej drodze stanie anakonda, kajman, czy stado skorpionów.

Większość nocy spędzamy w leśnym drewnianym schronisku w rezerwacie przyrody, gdzie przyjeżdżają naukowcy z całego świata, żeby badać zachowania zwierząt i roślin. Podczas naszego pobytu zwykle nie ma innych gości, otacza nas więc cisza wypełniona głosami natury.

Do planowanych zajęć należą: pływanie w dopływie Amazonki, łowienie pirani, polowanie nocą na kajmany, nauka wiosłowania w chybotliwym indiańskim czółnie, indiańskie tatuaże robione za pomocą roślinnych barwników, wspinanie się na szczyt prawie pięćdziesięciometrowego drzewa, gdzie można spędzić noc, wypraw ana spotkanie hoacyna, który jest w prostej linii potomkiem archeopteryksa.

Zdarzają się również bliskie spotkania z magiczną żabą, odwiedziny u szamana, ataki termitów, zaćmienie księżyca, mleczne drzewo, pająki, ogniste mrówki, nocne spotkania z dzunglową wróżką Curupirą.

Wieczorami nerwy koi brazylijska caipirinha.

Fotografie z poprzednich wypraw do dżungli: 

* z pierwszej wyprawy (listopad 2003) 

* z drugiej wyprawy (listopad 2004)

Program wyprawy

 

Dzień 1 -  6 listopada 2006 r.
Przylot do Bogoty. Transfer do hotelu. Nocleg.

Dzień 2 - 7 listopada
Śniadanie, obiadokolacja
Wylot o 10:30 do miasteczka położonego na południowo-wschodnim krańcu Kolumbii – Leticii. Wypływamy łodzią na Amazonkę. Przekraczamy granicę z Brazylią, docieramy do rezerwatu, gdzie znajduje się drewniane schronisko. Obiad nad Amazonką. Aklimatyzacja do gorącego i wilgotnego klimatu tropików.

Dzień 3 – 11 8 - 16 listopada.  
Pełne wyżywienie
Aktywności w dżungli :Łowienie piranii, pływanie w lagunie, nauka pływania z wiosłem w indiańskim czółnie. Wyprawy przez dziewiczą puszczę po wąskiej ścieżce,  w upale i stuprocentowej wilgotności powietrza, gdzie towarzyszyć nam będą moskity, muchy i dzikie osy. W dżungli będziemy podglądać jej mieszkańców, będąc jednocześnie podglądanymi przez ukryte w gęstwinie zwierzęta i duchy. Być może na naszej drodze stanie stado pekari albo anakonda, może znów spotkamy dżunglową wróżkę Curupirę, może uda nam podejść blisko do przedziwnych hoacynów, które są w prostej linii potomkami archeopteryksów...

Będziemy się uczyć od Indian robienia tradycyjnych indiańskich tatuaży za pomocą naturalnych barwników: achiote – czerwonego z nasion i huito – czarnego z miąższu owoców.

Nocą popłyniemy na polowanie na kajmany. Spotkamy słynne słodkowodne różowych delfiny, które w tych okolicach występują w dwóch gatunkach: Inia geoffrensis oraz Sotalia fluviatilis.

Będziemy się wspinać się na szczyt 45-metrowego drzewa, żeby obejrzeć dżunglę i Amazonkę z góry.

Udamy się na wyprawę na trzęsawiska, gdzie można oglądać największą na świecie lilię wodną Victoria regis.

Odwiedzimy wioskę indiańską Indian Marubo, gdzie w miejscowej maloce – rodzaju okrągłej piramidy, tradycyjnego mieszkania Indian Marubo – spotkamy się z szamanem.

Ostatniego dnia popłyniemy z powrotem do Leticii. I stamtąd wylatujemy do Bogoty. Nocleg w hotelu.

Dzień 12 - 17 listopada
Śniadanie. Zwiedzanie Muzeum Złota . Wylot z Bogoty.

Dzień 13 - 18 listopada 
Przylot do Warszawy

 

Informacje dodatkowe

Czas trwania wyprawy: 13 dni, listopad 2006
Trasa : Warszawa – Bogota – Leticia – Bogota – Warszawa

Wyposażenie : pełna lista sprzętu zostanie przygotowana i wysłana do wszystkich uczestników wyprawy

Wizy:
Wiza wjazdowa do Kolumbii jest wymagana (koszt 30 USD).
Wiza wjazdowa do Brazylii nie jest wymagana. 

Czas 
Kolumbia i Brazylia leżą w obrębie strefy czasowej opóźnionej o 6 godzin w stosunku do czasu w Polsce.

Zdrowie 
Szczepienia obowiązkowe : żółta febra 
Zalecane (nie obowiązkowe) są szczepienia przeciw : żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny. 
Należy zaopatrzyć się w leki profilaktyczne na malarię. 
Przed wyjazdem radzę skontaktować się z Kliniką Chorób Tropikalnych i na podstawie uzyskanych informacji podjąć decyzję o szczepieniach. 


Amazonia Kolumbijska 
Amazonia pokrywa południowo – wschodnią część Kolumbii, ponad jedną trzecią terytorium kraju. Prawie cały ten region, porośnięty gęstą puszczą tropikalną i poprzecinany licznymi rzekami, jest bardzo rzadko zaludniony. Jego mieszkańcy to wyłącznie Indianie i garstka kolonistów. 

Noclegi 
Proste drewniane schronisko zbudowane w dżungli – nocleg we wspólnej maloce, wśród koncertów amazońskich żab i cykad, blisko natury. 

Obozowisko w dżungli - w hamakach rozwieszonych między drzewami, w sercu puszczy wypełnionej glosami owadów i zwierząt, ktore nocą chodzą, pełzają, skaczą, fruwają, plywają i biegają.

Hotel Casa Real – hotel znajduje się w bezpiecznej okolicy Bogoty, w pobliżu 14 budynków ambasad, dwóch parków i centrum handlowego. W każdym pokoju znajduje się telewizor z 50 kanałami, ekspres do kawy, chłodziarka, dwie linie telefoniczne, gniazdo internetowe. W cenę wliczone jest śniadanie.


Zapisy

Wkład w uczestnictwo w Ekspedycji : 1660 USD wpłata na konto + 725 USD zabierane ze sobą + bilet lotniczy opłacany osobno

Terminy wpłat : · Do 01.08. – zaliczka w wysokości 500 USD· Do 15.09. – pozostałą należność = 1160 USD

Podana cena zawiera : przelot Bogota-Leticia-Bogota, transfer z/na lotnisko w Bogocie i Leticii, zakwaterowanie, wyżywienie wymienione w ofercie, pomoc w wyborze i zakupie sprzętu osobistego, 1 spotkanie organizacyjne, ubezpieczenie, opiekę przewodnika, VAT (22%)

Podana cena nie zawiera : przelot Warszawa-Bogota-Warszawa, własnych wydatków, napiwków, opłat wizowych i lotniskowych, kosztów związanych z wykonaniem szczepień oraz innych usług nie wymienionych w programie.

Zapisy i szczegóły - na stronie Fundacji Marka Kamińskiego


Propozycje innych wypraw proszę składać mailem na adres: beata@beatapawlikowska.com 

Powr�t