onet.pl PATRONAT
Opis wyprawy
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Wyprawy dla zuchwałych

Powr�t
Wyprawa do Wenezueli
Wyprawa
Wyprawa do Wenezueli

  Wyprawa rozpoczyna się w krainie, gdzie Artur Conan Doyle umieścił akcję powieści “Zaginiony świat”, która z kolei stała się pierwowzorem filmu “Park jurajski” Stevena Spielberga.

  Znajdziemy się w pobliżu prastarych gór, zwanych przez Indian TEPUI i uważanych za święte, gdzie do dziś żyją endemiczne gatunki roślin i zwierząt.

 Potem popłyniemy indiańskimi czółnami po spienionych rzekach, potem przez sawannę i puszczę tropikalną, żeby zobaczyć najwyższy wodospad świata Salto Angel.

  Stamtąd udamy się na wenezuelski Dziki Zachód, gdzie czeka nas wyprawa konno przez sawannę, kajmany i Wielkanocna Parada.

 SALTO ANGEL (979 m) wypływa z Auyantepui, góry stołowej z różowego kwarcytu o powierzchni około 700 km2, ukształtowanej w zarys serca.  Wodospad ukryty w Diabelskim Kanionie jest dostępny tylko dziką rzeką z licznymi progami i bystrzycami, płynącą przez bezludne okolice, w tropikalnym lesie rozciągającym się między Orinoko i Amazonką.

  DZIKI ZACHÓD
  Współczesny Dziki Zachód leży na los llanos - ogromnych sawannach w dorzeczu Orinoko. Mieszka tu mnóstwo dzikich zwierząt. Na podmokłych sawannach żyją kajmany, piranie, kapibary, żółwie, iguany, lisy, anakondy, oceloty, a nawet nieuchwytne jaguary.  Los llanos są  również rajem dla miłośników ptaków, można tu zaobserwować aż 300 gatunków. Można również łowić piranie, ale trzeba uważać na palce. Równie oszałamiająca jest tamtejsza flora : orchidee i tuziny kwitnących drzew. Nic dziwnego, że los llanos nazywane są “Serengeti Ameryki Południowej”. 

   * Zobacz fotografie z poprzedniej wyprawy do wodospady i na sawanny(marzec 2005)    


Program ekspedycji:
Dzień 1.
Przelot Warszawa – Caracas. Transfer na lokalne lotnisko, przelot do Ciudad Bolivar. Nocleg w hotelu blisko lotniska.

Dzień 2.
Wczesnym rankiem przejazd na lotnisko i czarterowany lot do Uruyen (50 min). Możliwość przelotu nad Auyantepui (w zależności od warunków pogodowych) możliwość zobaczenia trasy, którą będziemy przebywać podczas następnych dni. Po południu wypad do jeziorka i jaskini Uruyen. Nocleg w bazie Uruyen w podwójnych pokojach lub hamakach.

Dzień 3.
Wędrówka z Uruyen do Kavac Camp. Popołudnie przeznaczone na odpoczynek i zwiedzanie jaskini Kavac. Przepłynięcie rzeki Kavac w celu dostanie się do jaskini. Wodospady Tebanarempa. Nocleg w obozie Kavac w dwuosobowych pokojach lub hamakach.

Dzień 4.
Przejazd z Kavac do Misji Indiańskiej w Kamarata. Trzydniowa przeprawa prawdziwymi indiańskimi czółnami do bazy Wodospadu Salto Angel przez rzekę Akanan. Nocleg w hamakach w Arenales.

Dzień 5.
Przeprawa łódkami z obozu Arenales do Wyspy Szczurów w Bazie Wodospadu Salto Angel. Przepłynięcie słynnej rzeki Churun w Kanionie Diabła. Popołudniu, po obiedzie w Isla Raton, wspinaczka na “Mirador del Salto” skąd istnieje możliwość zobaczenia potężnego Wodospadu Salto Angel (przez Indian nazywanego Kerepacupai Vena). Nocleg w hamakach w Isla Raton.

Uwaga: Wyprawa na Wyspę Szczurów będzie zależała od poziomu wody w rzece – co jest nieprzewidywalne do chwili, gdy przybedziemy na miejsce. Jeśli wody będzie wystarczająco dużo, by udźwignąć nasze czółna, popłyniemy aż do wodospadu. Jeśli nie – będziemy musieli się wycofać i następny dzień spędzimy w lagunie lub w indiańskiej wiosce.

Dzień 6.
Przeprawa czółnami do Laguny Canaima. Po drodze odwiedzenie Wyspy Orchidei, Stawu Szczęścia, Wodospadu Żaby, za którego szeroką kurtyną wody możemy przepłynąć. Dotarcie do Laguny Canaima, by zobaczyć Hacha Falls. Nocleg w Kursary Lodge w Canaimie.

Dzień 7.
Przelot z Canaimy do Caracas i dalej do Barinas na sawannie. Transfer do Posta Dona Barbara.

Dzień 8 i 9.
Dwa dni na Serengeti Ameryki Południowej. Kowboje, bydło, kajmany i możliwość jazdy konnej. Nocleg w Posada Dona Barbara.

Dzień 10.
Rano transfer przez llanos do miasta Barinas, regionu znanego z licznych rancz i niedawnego ropy naftowej. Przejazdu w głąb gór. Nocleg w światowej klasy hotelu Los Frailes, wybudowanym w miejscu XVII wiecznego zakonu Franciszkanów.

Dzień 11. 
Odwiedzamy Lagunę Mucubaji, jedno z największych z dwustu jezior polodowcowych w stanie Merida. Następnie trekking lub jazda konna do Laguna Negra – miejsca, gdzie można obserwować niesamowitą różnorodność górskich kwiatów oraz jedynego na świecie wysokogórskiego kolibra. Przejazd Eangle Pass, najwyższą wybrukowaną drogą w Wenezueli na wysokości 4.047 metrów, wizyta w stacji badań biologicznych, by obejrzeć kondora andyjskiego, jednego z największych ptaków na świecie, o rozpiętości skrzydeł ponad 3 m. Przejazd do miasta Merida. Nocleg w Estancia La Mucunuy, zrekonstruowanym domu kolonialnym, położonym w tropikalnym lesie.

Dzień 12. 
Miasto Merida, stolica wenezuelskich Andów. Zwiedzanie Plaza Bolivar, historycznej Katedry, Muzeum Archeologicznego. Ostatnie zakupy przed wylotem. Nocleg w hotelu Belensate.

Dzień 13. 
Transfer do lotniska, przelot do Caracas i dalej do Polski.

Dzień 14. 
Przylot do Warszawy.
Dodatkowe informacje

Czas trwania wyprawy : 14 dni

Noclegi: hotel Santiago w Caracas, podczas wędrówki namioty, hamaki i łóżka w obozach. Bagaż osobisty uczestników, żywność i sprzęt biwakowy będą nieśli tragarze. Uczestnicy tylko osobiste drobiazgi, kamery i wodę.

Podstawowe wyposażenie : pełna lista sprzętu i sposób zapakowania, zostanie wysłana do uczestników wyprawy.

Wizy
Wiza wjazdowa do Wenezueli nie jest wymagana.

Zdrowie
Zalecane w tej strefie (nie obowiązkowe) są szczepienia przeciw żółtej febrze, żółtaczce typu A i B, błonicy, tężecowi, polio, durowi brzusznemu. Przed wyjazdem należy skontaktować się ze Stacją Sanepidu i na podstawie uzyskanych informacji podjąć decyzję o szczepieniach. Konieczny lek przeciwmalaryczny – na receptę.


Dodatkowe szczegóły oraz zapisy - u współorganizatora wyprawy, którym jest Fundacja Marka Kamińskiego.
Propozycje nowych wypraw można składać mailem na adres: beata@beatapawlikowska.com .


Powr�t