onet.pl PATRONAT
Opis wyprawy
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Towarzysz podróży poszukiwany

Powr�t
Maraton 06-04-2007 do 19-04-2007 Syria, Liban, Palestyna, Jordania
Witam,

Właściwie to informacja jedynie dla kobiet:-) Z Polski wyjeżdża na rajd rowerowy 5 kobiet (2 na pewno, 3 się wachają z różnych powodów;-)) + ekipa telewizyjna. Przeczytajcie poniżej może będzie to dla Was interesujące.

Follow The Women - kim jesteśmy?

Organizację FTW1 tworzą zwykłe kobiety z całego świata – matki, siostry, żony, kobiety różnych profesji.

W 2002 roku Detta Regan2 rozmawia z przyjaciółmi podczas kolacji, chce zwiedzić Liban i Syrię, jako zapalona cyklistka myśli o wyprawie rowerowej. Przyjaciele mówią, że w tych krajach nie spotyka się kobiet na rowerze. Nagle zdaje sobie sprawę, że to doskonała idea, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na sytuację kobiet i dzieci w regionie Bliskiego Wschodu. Postanowiła i wykonała – pierwszy maraton odbył się w 2004 roku. Uczestniczyło w nim 270 kobiet! W tym roku zapowiada się grupa ponad 300 kobiet.

FTW chce pokazać, jaki wpływ ma sytuacja polityczna w rejonie na położenie kobiet i dzieci, chce zwiększyć poparcie wobec ruchów pro-pokojowych.

Pomysł maratonów to nie (jak mogłoby się wydawać) towarzyskie przejażdżki znudzonych kobiet, które wybrały sobie „nietuzinkową oprawę” – kraje Bliskiego Wschodu. To sposób na przyciągnięcie uwagi mediów a poprzez nie dotarcie do opinii publicznej, polityków, którzy decydują o wojnie lub jej zaniechaniu, o konflikcie i porozumieniu. Spotkania przynoszą wymierne korzyści dla kobiet tam mieszkających. Dowodem na to są kolejne wyprawy i sygnały o ich potrzebie. Myślę tutaj choćby o konferencjach pokojowych organizowanych podczas maratonów. FTW wyznaczyła sobie również bardziej wymierne zadania - dąży do stworzenia na Bliskim Wschodzie Centrów Doradczych, do których mogłyby przychodzić kobiety i dzieci ze swoimi problemami i potrzebami. Już teraz FTW pomagają ludziom tam mieszkającym.

Czas Maratonu - 06-04-2007 do 19-04-2007

Miejsce: Syria, Liban, Palestyna, Jordania

Składanie aplikacji: 11-03-2007 (niestety bardzo krótki już czas)

Koszty: bilet lotniczy + 350$ za cały pobyt


1 FTW – Follow The Women

2Detta Regan - założycielka i przewodnicząca organizacji Follow The Women, zdobywczyni następujących nagród: 2001 UK Woman of Europe , 2002 International Woman of Europe, 2004 nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla (więcej na www.followthewomen.com ).

Pozdrawiam serdecznie,
Sylwia M. Groszek
Koordynator Grupy Polskiej FTW
Powr�t