onet.pl PATRONAT
Odpowiedź
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Pytania i odpowiedzi

Powr�t
Czy spotkałaś w dżungli jakieś niebezpieczne stworzenia?
Takich okazji było wiele, tym bardziej, że w Amazonii żyje wiele stworzeń, dla których człowiek jest łatwą zdobyczą.

Do najgroźniejszych należy mała rybka żyjąca w amazońskich rzekach. Cudem od wielu lat udaje mi się uniknąć nawiązania z tą rybką bliższej znajomości. Pirania przy niej to dobry przyjaciel człowieka.
Rybka nazywa się canero, nie poluje stadnie jak piranie i nie ma ogromnych zębów, bo ich nie potrzebuje. Canero zazwyczaj żeruje na większych rybach. Wpływa im w skrzela i zjada je od środka. Czasem człowiek pływający w rzece wygląda jak duża ryba, więc rybka podpływa do niego i zaczyna szukać skrzeli. A kiedy ich nie znajduje, to rozgląda się za jakimkolwiek innym otworem, do którego mogłaby wpłynąć i trochę człowieka poskubać.
Rybka jest niewielka i najczęściej wpływa mężczyznom do - chyba mogę to powiedzieć - do penisów.
I pół biedy, że wpływa, ale kiedy znajdzie się w środku, to przypina się do skóry specjalnymi haczykami, żeby nie można jej było wyjąć. Widziałam dziecko, któremu rybka wpłynęła do nosa i tam się zakotwiczyła.
Człowiek czuje, że ma rybkę w środku, że go zjada od środka i w żaden sposób nie może jej wyjąć. Jedynym ratunkiem jest chirurg.

Są też maleńkie śmiertelnie jadowite pajączki, jest najbardziej jadowity wąż świata, który nie ucieka przed człowiekiem.
Kiedy ktoś wejdzie na jego terytorium, wąż rzuca się w pościg za intruzem i będzie go gonił tak długo, aż dopadnie i ugryzie.
W zeszłym roku w Ekwadorze mój przewodnik opowiadał mi, że jego brata ugryzł taki wąż. Najpierw cały zdrętwiał, a potem ze wszystkich otworów w ciele zaczęła mu tryskać krew.
Powr�t