onet.pl PATRONAT
Pasjonat
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Klub Ludzi z Pasją

Powr�t
JUDYTA
Kilkanaście lat temu, będąc jeszcze w szkole podstawowej obejrzałam bajkę "Tajemnicze złote miasta". Sympatia do bohaterów tej bajki stała się poczatkiem wiekiej fascynacji prekolumbijskimi kulturami Ameryki. Początkowo, ze wzglądu na pochodzenie głownej bohaterki Ziji sięgnęłam po lektury na temat kultury Inków. Z kolei przestudiowałam książki dotyczące Azteków, a także Indian Ameryki Północnej. Jadnakże największą moją pasją zostało, i jest do tej pory zdobywanie informacji na temat kultury Majów.

Przez wiele lat marzyłam bo zostać archeologiem i wyjechać do Gwatemali, Belize, Hondurasu, by zwiedzić i zbadać pozostałości tej pięknej kultury. Jednakże życie zweryfikowałom moje plany i odwiedziono mnie od pomysłu studiów na kierunku archeologia. Pasja pozostała jednak we mnie...

W tym roku kończę studia na kierunku filozofia i to właśnie kulturze Majów poświęcona jest moja praca magisterska. Tylko tak udało mi się uratować i niejako "przemycić" cząstkę mojej pasji w rzeczywistość, która otacza mnie na co dzień... To chyba dowód na to, że pasja - im bardziej tłumiona (zarówno przez nas i przez nasze otoczenie), z tym impetem wkrada się nieoczekiwanie w nasze życie w momencie którego najmniej się spodziewamy. U mnie stłumiona przez czasy licealne i pierwsze lata studiów, wróciła do mnie przy okazji poszukiwania inspiracji do pracy magisterskiej.

Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zobaczyć na żywo te piękne budowle, które do tej pory mogę oglądać tylko w katalogach i książkach.

Wiedza i osiągnięcia cywilizacyjne Majów do dziś budzą podziw i uznanie współczesnych badaczy i naukowców. Niezwykle precyzyjny kalendarz, ogromne budowle "zatopione" w dżungi, niezwykłe malowidła, hieroglify, stele, a także język i system obliczeniowy. Niezwykle rozwinięta matematyka, astronomia, architektura. Możnaby o nich opowiadać w nieskończoność...

Im więcej piszę czy mówię na ten temat, tym badziej czuję że chciałabym więcej. Jeśli w ten sposób objawia się w człowieku pasja, to TAK. Zdecydowanie. Jest to moja największa na świecie pasja.Serdecznie pozdrawiam!

Judyta
Powr�t