onet.pl PATRONAT
Pasjonat
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Klub Ludzi z Pasją

Powr�t
OLA
Mam 16 lat i moją pasją jest literatura.

Nie mam tu oczywiście na myśli czytania bestsellerów z Empiku, nie nazywałabym tego tak szumnie;). Interesuję się historią literatury. Działam metodycznie, po kolei przerabiam epoki, czytając dzieła najbardziej znanych pisarzy lub takich, którzy, pomimo braku zachwycającego talentu, swoją twórczością odcisnęli piętno na kulturze. Ponieważ literaturoznawstwo w szkołach to ledwie ułamek tego, co powinno się wiedzieć, w dodatku skupiony na literaturze polskiej, jestem samoukiem. Chociaż nie, przecież moimi nauczycielami są najwięksi mistrzowie wszystkich czasów!

Wbrew pozorom literatura potrafi być bardzo ekscytującym hobby. To nie tylko siedzenie w fotelu i czytanie, ale głównie wieczne poszukiwania. Większość godnych uwagi dzieł nie została przetłumaczona na polski albo było to tak dawno, że nikt już o tym nie pamięta, nie ma żadnych wznowień. Dlatego, aby zdobyć upragnioną pozycję, nie raz trzeba się nieźle nabiegać po bibliotekach i antykwariatach, śledzić aukcje na Allegro, klękać na brudnych podłogach, żeby przeczytać tytuły książek z najniższej półki regału albo wspinać się na palce, żeby zdjąć te z góry. Trudno jednak opisać radość, gdy u progu sił znajdzie się wreszcie upragniony tom, o którym się już prawie zwątpiło.

Literatura to moja prawdziwa pasja. Mam słomiany zapał, a jednak już od roku regularnie i z takią samą radością poświęcam wolne chwile literaturze. Dzięki niej rozwinęłam się intelektualnie i znacznie rozszerzyłam swoją wiedzę historyczną. Ponadto polubiłam nawet długie poematy (jak "Boska Komedia" czy "Raj utracony"), które kiedyś czytałam niechętnie.

Marzę o studiowaniu filologii klasycznej albo literatury na Oksfordzie. Zdecydowałabym się na to bez wahania, gdyby nie fakt, że trudno po tych kierunkach znaleźć pracę. Jestem rozdarta między tym, co kocham, a tym, co zapewni mi przyszłość (jak na przykład biotechnologia czy prawo). Zbliża się wybór klasy rozszerzonej w liceum, co zapewne przesądzi o moich studiach. To będzie najtrudniejsza decyzja w moim dotychczasowym życiu.


Pozdrawiam,


Ola
Powr�t