onet.pl PATRONAT
Pasjonat
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Klub Ludzi z Pasją

Powr�t
ODALLA
Od dziecka fascynowałam się przeszłością. Dla mnie, nie były ważne nowinki techniczne jak dla moich kolegów lub koleżanek ze szkolnej ławy. Kiedy koleżanka w podstawówce dostała komórkę, ja wolałam czytać o wyprawach krzyżowych i o świętym gralu, niż poznawać tajniki wysyłania sms’ów. Może właśnie moje zainteresowanie pchnęło mnie do wstąpienia w szeregi Klubu Historycznego Hird.

Jest to w pewnym sensie bractwo rycerskiej. Jednak my odtwarzamy historię początków państwa polskiego, czyli od IX do XI wieku, oraz IX-wieczną skandynawię. Ja sama odtwarzam słowiankę z zachodu, w okresie koncówki władania Mieszka I i początków Bolesława Chrobrego. Dzięki temu poznaję lepiej historię naszego kraju, naszego państwa. Haftuję i szyję sobie stroje. Jem kaszę z mięsem oraz piję czystą wodę źródlaną.

Wraz z Klubem Historycznym jeździmy na wiele wypraw i festiwali jak na przykład Ogrodzieniec, Wolin, Grzybowo - na te wyprawy i festiwale zjeżdżają się odtórcy z całej Polski i nie raz z całej Europy. Jest to fantastyczne doświadczenie jak i zabawa.

Działam już w Hirdzie od ponad trzech lat i nie mam zamiaru rezygnować. Każdy z odtwórców tworzy naszą małą społeczność. Posiadamy wojów, łuczników, ale jak również gospodynie, skalda (barda), która przy ognisku opowiada wspaniałe i zapierające dech w piersiach histori, mamy trzy uzdolnione krawcowe, które uszyją ubranie na każdego, zielarkę i lekarza (czyli moją skromna osobę), stworzyliśmy nawet zespół muzyczny jak i taneczny.

W Belnie niedaleko Zagnańska wybudowaliśmy własnymi rękami Twierdzę, a wokół niej teraz tworzymy małą wioskę. Nie robimy tego dla pieniędzy, organizujemy pokazy dla szkół, pikniki plenerowe - w tym roku też taki piknik będzie się odbywał.

Jest nas spora grupka, która chce i pragnie poznawać historię. Kocha przeszłość i doskonali swoje umiejętności.

Więcej można dowiedzieć się na naszej stronie internetowej www.khhir.pl oraz na forum www.hird.fora.pl

Pozdrawiam i Sława Bogom!

Odalla
Powr�t