onet.pl PATRONAT
Listy w skrzynce
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Listy

Powr�t
Sklep ekologiczny i tyle chemii
.


"Sklep ze zdrowa zywnoscia i tyle chemii. Herbatniki ekologiczne i bez glutenu, Składniki: skrobia kukurydziana, tłuszcze roślinne (utwardzony i nieutwardzony), mąka ryżowa, skrobia ziemniaczana, cukier, syrop skrobiowy, mąka kukurydziana , dekstroza, błonnik pokarmowy, substancja zagęszczająca: guma guar, emulgator: mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych, galaretka, żółtka jajka, substancje spulchniające: amoniak, soda, sól, regulator kwasowości: E575,barwnik: karmel, aromat.

nic nie rozumiem gdzie kupować ta zywnosc to jest z wielu takich sklepów z których odwiedziłam."


 

ODPOWIADAM:

Brawo za czujność!

To jest jedna z zagadek naszej zachodniej cywilizacji: że można coś zrobić nieuczciwie, byle zgodnie z prawem. Bo wyznacznikiem tego co dobre, a tego co złe, nie jest poczucie uczciwości, ale to, co jest zapisane w przepisie.

Dużo na ten temat napisałam w książce „W dżungli zdrowia”. Więcej napiszę w IV tomie, czyli „Największych kłamstwach naszej cywilizacji”.
Jest tak:

Oznaczenie, że dana rzecz jest EKOLOGICZNA oznacza tylko tyle, że jej składniki (niekoniecznie wszystkie) pochodzą z upraw posiadających certyfikat uprawy ekologicznej.

To oznacza, że można zgodnie z prawem zrobić ciastka z ekologicznych płatków owsianych albo z ekologicznych otrębów oraz z chemicznymi dodatkami i na opakowaniu napisać, że są EKO albo „ekologiczne”.

Producent wykorzystuje w ten sposób fakt, że słowo „ekologiczne” kojarzy się ludziom ze „zdrowym”, chociaż tak wcale nie musi być. Czasem tak jest, ale nie musi tak być.

Tak samo jest z dietetycznymi produktami, które ludziom kojarzą się z czymś dobrym i sprzyjającym zdrowiu. W rzeczywistości produkty oznaczony jako „fit”, „light” czy „dietetyczne” mają najwięcej szkodliwych chemicznych dodatków! Bo dodaje się ich po to, żeby wzmocnić smak, zapach i uzyskać inne syntetyczne wrażenia.

TRZEBA CZYTAĆ ETYKIETY.

No i bezpiecznie jest kupić pełnoziarnistą mąkę, zwykłe płatki owsiane i samodzielnie upiec z nich ciastka.

I dlatego właśnie zaczęłam gotować! Kupuję tylko proste, zdrowe, naturalne składniki – kasze, świeże warzywa, suszone warzywa strączkowe – i GOTUJĘ ZDROWE JEDZENIE.

I zawsze czytam etykiety. I nie dam sobie wcisnąć czegoś tylko dlatego, że ładnie wygląda albo jest reklamowane.

Cieszę się, że mam rozum i mam wybór. Bo przecież to ja decyduję o tym co kupuję i co jem. I to w tym wszystkim najlepsze.

Powr�t