onet.pl PATRONAT
Szczegóły przepisu
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Przepisy

Powr�t
Yerba mate - jak ją przygotować do picia?

Do przygotowania yerba mate potrzebny jest specjalny kubek  oraz bombilla, czyli specjalna metalowa rurka zakończona łyżeczką z sitkiem

Dwa najbardziej popularne rodzaje kubków to drewniany paragwajski albo argentyńska tykwa. 

Aby przygotować yerba mate na sposób południowoamerykański, należy:

  1. Drewniany kubek lub tykwę wyparzyć wrzątkiem 

  2. Nasypać do niego suchej yerby do 2/3 wysokości

  3. Można dodać ulubionych ziół, np. rumianku, mięty, anyżku (ja nie dodaję).

  4. Wkręcić rurkę w suchą yerbę aż do dna kubka. Rurka powinna znajdować się tuż nad dnem kubka po jednej stronie i opierać o jego brzeg po drugiej, o tak:  5. Przygotować gorącą wodę o temperaturze ok. 80°. Wlać wodę do termosu i go zamknąć.

  6. Do kubka lub tykwy z suchą yerba mate nalać prawie do pełna wody z termosu i zostawić na tak długo, aż woda wsiąknie. To pierwsze zalanie nazywa się para Santo Tomas, czyli dla Świętego Tomasza. Sucha yerba tak wciąga w siebie wodę, jakby naprawdę wypijał ją niewidzialny Święty.

  7. Kiedy św. Tomasz wypije swoją porcję, dolewamy z termosu dwa-trzy łyki wody i pijemy. Ostrożnie, bo będzie gorące. Kiedy w rurce zabulgocze powietrze, znów dolewamy kilka łyków wody i pijemy.  A potem znów dolewamy i pijemy.

  8. Tradycja obowiązująca w Ameryce Południowej mówi, że yerba mate pije się wspólnie, w grupie osób, przy czym kubek z rurką jest tylko jeden - i krąży on z rąk do rąk. Jedna osoba trzyma termos i dolewa wody. W praktyce wygląda to więc tak, że kubek wraca zawsze do tej samej osoby trzymającej pieczę nad termosem i gorącą wodą, a ta osoba, po każdorazowym dopełnieniu kubka z yerba mate wodą, podaje go następnej osobie.

  9. Co nie znaczy, że nie można yerba mate pić samemu -  ja tak robię codziennie rano od kilku lat.

  Smacznego :))   * Gdzie można kupić yerba mate?

  * Jak działa yerba mate?

  * Co to jest yerba mate?

  * Yerba mate dla początkujących

  * Pytania od początkujących

Powr�t