onet.pl PATRONAT
Szczegóły przepisu
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Przepisy

Powr�t
Yerba mate - jak działa?

Yerba mate podnosi odporność organizmu, polepsza trawienie, zwiększa koncentrację, czyści krew i usuwa z niej substancje toksyczne, balansuje układ nerwowy, przywraca młodzieńczy kolor włosów, opóŸnia starzenie się, niweluje zmęczenie, pobudza umysł, odchudza, wzmaga siły, zmniejsza stres i zwalcza bezsenność.

Ma właściwości stymulujące, przeczyszczające, ściągające, moczopędne, napotne i przeciwgorączkowe. Zawiera witaminy i minerały: A, C, E, B-1, B-2 (czyli ryboflawinę) i B-complex; karoten, kwas pantotenowy, biotynę – czyli witaminę H, magnez, wapń, żelazo, sod, potas, mangan, krzem, fosforyty, siarkę, cynk, kwas chlorowodorowy, chlorofil, cholinę oraz inozyt. 

Pobudza podobnie jak kawa, ale różni się od niej m.in. tym, że w przypadku kawy pobudzenie jest mocne i krótkie, a po yerba mate długotrwałe.

Kawa wypłukuje z organizmu różne minerały, m.in. magnez. Yerba mate ich dostarcza.

Aktywna substancja yerba mate nazywa się mateina. Jest to odmiana kofeiny. 

Nie zaleca się picia yerba mate osobom palącym tytoń i pijącym alkohol. Niektóre badania wskazują, że może istnieć związek pomiędzy paleniem i nadużywaniem alkoholu, piciem yerba mate i nowotworowymi zmianami przełyku.


  * Gdzie można kupić yerba mate?

  * Co to jest yerba mate?

  * Jak przygotowac yerba mate do picia?

  * Yerba mate dla początkujących 

  * Pytania od początkujących

 

Powr�t