onet.pl PATRONAT
Szczegóły przepisu
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Przepisy

Powr�t
Yerba mate - co to jest?

Codziennie rano biorę drewniany kubek z zielonego, świętego drzewa Indian Nivacle i napełniam go yerba mate. Nauczyłam się to robić w Paragwaju, choć pierwszy moment zetknięcia się z tym napojem nie był przyjemny.

Smakował jak gorzkie zioła o potwornej mocy. Minął jednak jeden dzień, drugi i trzeci... Wszędzie w Paragwaju częstowano mnie yerba mate. Zauważyłam, że czuję się po nim rześko i świeżo, mam lepsze samopoczucie i chęć do działania. Szybko też zaczęłam się przyzwyczajać do jego dziwnego smaku, tym bardziej, że Paragwajczycy mają zwyczaj dosypywania do czystej yerba mate różnych ziół, takich jak mięta, anyżek, rumianek czy trawa cytrynowa. 

Po dwóch miesiącach podróżowania po Paragwaju nie wyobrażałam sobie dalszego życia bez yerba mate. Zapakowałam do kartonu 20 kg yerby i udało mi się ją przemycić przez granicę do Polski. 

Kilka miesięcy póŸniej pojechałam do Argentyny, gdzie też pije się yerba mate, choć nieco inaczej i nie z drewnianego kubka, ale z okrągłej tykwy. I znów przydŸźwigałam do Polski 25 kg yerby na zapas. 

A potem odkryłam, że w Polsce też można ją kupić. Dla wszystkich, którzy ciągle pytają mnie o to co to jest yerba mate, gdzie ją można dostać i jak się ją pije, odpowiadam:

Yerba mate (ilex paraguariensis) to inaczej ostrokrzew paragwajski, wiecznie zielona roślina z rodziny ostrokrzewów. Rośnie dziko w Ameryce Południowej między równoleżnikami 10° i 30°, czyli w Argentynie, Chile, Peru, Brazylii i Paragwaju, gdzie plantacje są największe. Jako pierwsi zaczęli ją spożywać Indianie Guaraní.


  * Gdzie można kupić yerba mate?

  * Jak działa yerba mate?

  * Jak przygotowac yerba mate do picia?

  * Yerba mate dla początkujących

  * Pytania od początkujących 

 

Powr�t