onet.pl PATRONAT
Szczegóły przepisu
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Przepisy

Powr�t
Pytania od początkujących

Pani Beato, jeśli to nie kłopot to proszę w wolnej chwili wytłumaczyć mi jak należy konserwować matero z Palo Santo oraz czy powinno się smarować oliwą/masłem naczynko przed rozpoczęciem użytkowania i jeśli tak lub nie to dlaczego.

Sama mam matero czyli kubek z drewna palo santo i najchętniej go używam. Nigdy nie słyszałam, żeby ktokolwiek i gdziekolwiek używał do jego konserwacji masła albo oliwy. Wydaje mi się nawet, że absolutnie nie ma takiej potrzeby. A poza tym tłusta yerba mate musi smakować okropnie.

Ja mój kubek wyparzam wrzątkiem przed każdym użyciem. To wystarcza. Nie mam z nim żadnych problemów.

Szanowna Pani Beato!

Mam do Pani pytanie. Od około pół roku piję yerba mate i uważam, że jest rewelacyjna. Jednak ostatnio przeczytałem w internecie o badaniach, według których yerba mate zawiera bardzo dużo substancji rakotwórczych. Trochę mnie to wystraszyło i zasmuciło jednocześnie. Jeśli to dla Pani nie kłopot, proszę napisać, czy coś o rzekomej rakotwórczości mate mówi się w Ameryce Południowej? Czy tam wiąże się picie mate z jakimiś podejrzeniami co do rozwoju nowotworów? Co mówią tamtejsi lekarze? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami!

Łukasz

Yerba mate była przez wiele lat badana przez amerykańskich naukowców – zanim zdecydowano, że jest bezpieczna i można ja wprowadzić na rynek w USA.

W latach 90-tych rozpoczęto badania, które miały wyjaśnić potencjalny związek między piciem yerba mate a chorowaniem na raka. Sami naukowcy jednak przyznają, że trudno jest jednoznacznie określić wyniki tych badan, ponieważ ludzie pijący yerba mate często też jedzą różne niezdrowe rzeczy (np. mięso pieczone na ogniu), piją alkohol i palą tytoń – a szczególnie ta ostatnia używka jak wiadomo powoduje nowotwory. Tak więc badania rozpoczęto, zakończono, ale ich wyniki są wątpliwe – tym bardziej, że w przeszłości inni naukowcy stwierdzili rzecz dokładnie odwrotną – czyli ze składniki zawarte w yerba mate przeciwdziałają nowotworom.

Ja osobiście nie bardzo wierzę w te rakotwórcze właściwości – widziałam w Ameryce południowej całe rodziny pijące yerba mate od wielu lat – gdyby istniało niebezpieczeństwo zachorowania, w Argentynie i Paragwaju pewnie musiałyby być całe epidemie. Ale tam na miejscu nikt o tym nigdy nie słyszał.

Mam też wątpliwość co do sposobu prowadzenia tych badań – ponieważ badano osoby, które piją yerba mate – nie sprawdzając ile i jakich rzeczy te osoby oprócz yerba mate zjadają i wypijają w ciągu dnia, jaki mają styl życia.

Wiem też, że yerba mate sprowadzana do Polski musi posiadać odpowiednie certyfikaty. Nie wszystkie firmy sprowadzające yerba mate do Polski przestrzegają tego obowiązku – zawsze więc warto sprawdzić czy dany importer sprzedaje zioła certyfikatem. Ja sprawdziłam :)

Witam!
Mam pytanie co do przygotowania mate, czy zalewanie jej wodą mineralną umniejsza jej wartością? I czy zalewanie jej ostudzoną wodą przegotowaną przypadkiem też tego nie robi? Bo czytałam, że to nie najlepsza metoda, bo woda powinna być "żywa".
Pozdrawiam

Zalanie yerba mate ostudzoną wodą, a nawet schłodzoną wodą z dodatkierm świeżych ziół tworzy TERERE, czyli coś, co Paragwajczycy piją w wyjątkowo upalne dni. Yerba mate zalana chłodną albo zimną wodą jest słabsza, czyli jej działanie jest nieco mniejsze


Yerba mate dla początkujących

Yerba mate – jak przygotować do picia

Yerba mate – jak działa

Yerba mate – gdzie ją można kupić

Yerba mate – co to jest

Powr�t