onet.pl PATRONAT
O książce...
Napisz do mnie
Napisz do mnie
Książki

Powr�t
Kobieta Metafizyczna
Autor: Artur Cieślar
Książka

Kobieta Metafizyczna to zbiór 10 rozmów - wywiadów Artura Cieślara ze znanymi kobietami różnych zawodów i temperamentów, i  różnych światów: artystkami, politykami, naukowcami... Intymne rozmowy z kobietami mądrymi, wrażliwymi i odważnymi, które uchylają drzwi do swoich światów. O życiu i o tym, co nadaje mu sens, o indywidualnych wyborach, sukcesach i porażkach, duchowości i sprawach ostatecznych. A także o tym, jak zobaczyć więcej, lepiej rozumieć świat, a także żyć bardziej świadomie.


Rozmowy z Beatą Tyszkiewicz, Jadwigą Staniszkis, Magdaleną Cielecką, Beata Pawlikowską, siostrą Małgorzatą Chmielewską, Agatą Tuszyńską, Ewą Foley, Małgorzatą Braunek, Magdalena Środa.

Autor we wstępie do zapisu rozmowy ze mną, pisze:

Beatę Pawlikowską można usłyszeć i przeczytać. Można obejrzeć świat widziany jej oczami. Jej niezwykła pracowitość wydaje się wręcz obsesyjna. Ucieczka czy może odnajdywanie sensu życia? Nie mnie oceniać. Wolę zostać przy uczuciu podziwu dla tej mrówczej pracy: nad książkami, zdjęciami, rysunkami, felietonami. Do wszystkich prowadzonych przez siebie audycji radiowych przygotowuje się niezwykle rzetelnie. Kiedyś zaprosiła mnie do studia, abym opowiedział o tybetańskim Nowym Roku i Wyspie Wielkanocnej; doskonale wiedziała, o co pytać, by wszystko ułożyło się w dobrze zakomponowaną całość.

W chłodny, listopadowy wieczór umówiła się ze mną w kawiarni na warszawskim Żoliborzu. Była ubrana w ciepłą, wełnianą kurtkę w meksykańskich kolorach - źle znosi zimno i szarość. Zamówiła herbatę owocową i zadała kelnerce mnóstwo pytań, aby upewnić się, czy nie zawiera hibiskusa, którego nie znosi. Tak więc piliśmy: ja - piwo, a ona - szarobury napój. Dobywająca się z głośników latynoska muzyka utrudniała nieco rozmowę, ale wydawała się bardzo a propos, więc nie oponowaliśmy. Efekt był taki, że potem z najwyższym trudem udało mi się spisać z dyktafonu rozmowę.

W Beacie intryguje mnie odwaga. Niewielu potrafi zdobyć się na podróż, w której jest się zdanym wyłącznie na siebie, swoją zapobiegliwość, umiejętność przewidywania i natychmiastowego reagowania. Ale może jeszcze bardziej intrygują mnie tajemnice, które ta młoda kobieta w sobie nosi. Sprawia wrażenie, jakby przeżyła rzeczy nadzwyczaj trudne, które postanowiła zapomnieć albo przemilczeć. Myślę, że pewnego dnia zostanie tam, w swojej Amazonii. Chyba że znajdzie inną krainę szczęśliwości, którą pokocha równie gorąco.

Fragment rozmowy Artura Cieślara z Beatą Pawlikowską

Powr�t